Ten, jehož se korupčníci bojí

28. 03. 2012 16:00:55
Korupcí ničené české společnosti schází novodobý Alexandr Solženicyn, mladý Václav Havel či český Roberto Saviano. Spisovatelé - svědomí národa – jsou málo slyšet.

Psané slovo může mít netušenou váhu. Před texty lidí, jakými byl Alexandr Solženicyn, Václav Havel či Petr Pithart se v minulosti třásli strachy mnozí mocní východního bloku. Hrdinou dnešních dnů je v Itálii spisovatel Roberto Saviano. Ten analyzuje italskou společnost a roli, kterou v ní hraje mafie. Mafiáni jej nenávidí a musí žít s ozbrojenou ochrankou. Někoho takového zoufale potřebujeme. Postrádáme literáta, který by psal o české korupci.

Alexandr Solženicyn, Václav Havel, Petr Pithart i Roberto Saviano byli či jsou uměleckými analytiky své doby. Jeden den Ivana Děnisoviče, Moc bezmocných, Osmašedesátý či Gomora přestavují strhující výsledky jejich práce a měly či mají velký dopad na celou společnost. Vyhlížím někoho takového.

Nevidím zatím toho, před jehož slovem se budou čeští korupčníci třást strachy. Ještě nejsou napsané řádky, které budou úplatkáři nenávidět. Nemáme zatím ve svých řadách člověka, jehož tvorba bude pro lobbisty úhlavním nepřítelem. Není zde strhující popis české korupce, toho největšího problému naší společnosti a našeho hospodářství. Schází nám text, který by korupci popsal jako systém. Nemáme psané slovo, které by korupci odhalilo jako zločin a její aktéry jako ubožáky a zbabělce, kteří se bojí čisté soutěže.

Mnoho lidí mluví o korupci jako o něčem nezničitelném a na tváři mají pobavený úsměv těch, kteří vědí. Spousta Čechů osobně zná velké korupčníky a obdivuje jejich úspěch. Většina z nás zná někoho, kdo pro korumpované či pro úplatkáře pracuje. Mnozí jim závidí postavení a plat. Málokdo si uvědomuje, co vše každého z nás korupce stojí.

Kde je vazba mezi rozkradenými miliardami a těmi miliardami, které chybí na léčbu roztroušené sklerózy? Kde je souvislost mezi konty korupčníků a bezradností lidí s postižením nad tvrdostí posudkových lékařů? Kdo prováže „obchodní úspěch“ založený na úplatcích s pocity poctivého Čecha platícího daně?

Roberto Saviano píše o italské mafii, která pere peníze v Praze a v Brně. Až se objeví český Saviano, popíše naši úplatkovou mafii kupující majetky v Toskánsku. Už aby to bylo.

Autor: Jan Čižinský | středa 28.3.2012 16:00 | karma článku: 20.25 | přečteno: 1401x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jan Pražák

Pane, však vy taky nejste žádnej štíhlej mladík

Maruška se zřejmě oblékla tak, aby zdůraznila svůj zralý věk a barokní postavu. Vypasovaná blůzka nechala vyniknout roztomilým faldíkům na jejím břiše a volná podprsenka dovolovala klesnout ňadrům nádherně nízko

15.10.2018 v 20:34 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 194 | Diskuse

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 465 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 97 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz