Bát se nekrást!

9. 03. 2012 9:20:03
První československý prezident Tomáš Garrique Masaryk bývá spojován s heslem „nebát se a nekrást,“ kterým podmiňoval úspěšnou existenci nezávislého československého státu. Toto heslo se během poválečného převážně socialistického budování přeměnilo na „nebát se krást“. Porevoluční léta se pak postarala o další změnu. Masarykovské heslo se v případě mnohých lidí ustálilo ve tvaru „bát se nekrást“!

Podle odhadů se v České republice při korupčním jednání rozkrade kolem jednoho sta miliard korun ročně. To je na každého obyvatele deset tisíc za rok. Jde tedy o velkou součást národního hospodářství. Jak je možné, že takovéto peníze mizí každý rok v kapsách zlodějů a přitom zatím nebyla do protikorupční sítě chycena žádná „větší ryba“?

Situace by se dala ilustrovat právě heslem „bát se nekrást“. Mnoho lidí se s korupcí a korupčním chováním setkává a na korupci se při své práci osobně podílí. Dělají to ze strachu. Bojí se, že přijdou o práci. Děsí se ztráty prestiže. Strachují se o své nesplacené hypotéky. S výrazem „těch, co vědí“ sami sebe přesvědčují, že boj proti korupci je zbytečný a že jsou jen malým kolečkem v soukolí. Opakují si, že jsou zodpovědní za své zaměstnance a připadají si jako chudáci, protože hlavní užitek plyne někomu dalšímu. Bojí se svých šéfů a známých, kteří v tom jedou také. Jsou mnozí, kteří něco tuší, ale raději se neptají. Kdo se moc ptá, moc se dozví. A kdo se dozví příliš, je nebezpečný. Někteří si léčí své svědomí tím, že vědí tolik, že kdyby něco řekli, ohrozí sebe i své blízké.

Je mnoho těch, kteří by mohli promluvit. Proč mlčí ti, kdo již jsou v důchodu? „Bál jsem se a proto jsem kradl“ by mohlo být doprovázeno rozkrytím korupčních sítí. Korupčníci by neměli ve stáří požívat úcty svého okolí.

Korupcí jsou rozkrádány naše společné peníze. Ty pak chybí tam, kde jsou potřeba. Na jednu oblast bych rád upozornil. Obyvatelé České republiky jsou mezi 13 procenty nejbohatších lidí na světě. A kolik dáváme peněz na pomoc těm nejchudším zemím? Pět set milionů korun ročně. Tedy každý z nás dává nejchudším zemím pouhou padesátikorunu! Každý z nás se může podílet na tom, aby se poměr padesátikoruny na pomoc nejchudším a desítky tisíc na korupci zvolna obracel.

„Kdo nekrade okrádá svou rodinu“ říkalo se před rokem 1989. I v dnešní době si větou „musím živit rodinu“ omlouvají mnozí lidé den co den sami před sebou svůj podíl na korupci. A přitom by bez nich korupční sítě nemohly fungovat.

Autor: Jan Čižinský | pátek 9.3.2012 9:20 | karma článku: 17.41 | přečteno: 1261x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jan Pražák

Pane, však vy taky nejste žádnej štíhlej mladík

Maruška se zřejmě oblékla tak, aby zdůraznila svůj zralý věk a barokní postavu. Vypasovaná blůzka nechala vyniknout roztomilým faldíkům na jejím břiše a volná podprsenka dovolovala klesnout ňadrům nádherně nízko

15.10.2018 v 20:34 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 144 | Diskuse

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 459 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 95 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz