Jak se v ODS smáli,když jsem na zastupitelstvu hájil tržní principy

9. 02. 2012 10:11:31
Podle odhadů se v naší zemi ve veřejných zakázkách rozkrade a nehospodárně utratí přes 100 miliard korun. Značná část z toho připadá na obce, města a městské části. Proto pokládám za důležité věnovat se komunální politice, chodit na zastupitelstva a informovat se o všem, co se v naší městské části děje. A tak jsem se zase jednou vypravil na naše zastupitelstvo.

Zrovna se jednalo o projektu nové radnice v Praze 7, tedy o největší zakázce v dějinách naší městské části. A jak už to tak bývá, stamiliony nebyly žádná míra. Jedna budova za sedm set šedesát milionů bez DPH, druhá budova za osm set čtyřicet milionů bez DPH, mezi těmito dvěma zastupitelstvo vybere tu nejlepší nabídku, půjčka se na to sežene tři čvrtě miliardy a pak už se budeme jenom všichni dmout pýchou nad novou radnicí...

K tomu na zastupitelstvu hovořili zástupci poradenské firmy Kautor, kteří všem vyjevili, že nejlepší je postavit novou radnici ať to stojí, co to stojí. Odůvodnili to tím, že dnes radnice platí za útočiště pro 214 úředníků nájem 8 milionů korun ročně, tedy 666 tisíc měsíčně. Bodejť by ochotně neradili, když si za ty rady firma Kautor účtuje skoro milion korun.

A tak jsem se pokusil zastupitelstvu připomenout, že i v realitách platívají jistá pravidla, která byla v tržním prostředí vypozorována. Například jedno z nich říká, že by se investice do nemovitosti měla vyplatit cca v horizontu 20 – 25 let. Nájem 8 milionů za 25 let dělá 200 milionů. Vzal jsem si tedy slovo a mluvil jsem i o tom, že životnost technologií v moderních kancelářských budovách je přibližně 17 - 20 let. A také že ze všech těchto důvodů by bylo hospodárné postavit radnici řekněme za částku lehce přesahující čtvrt miliardy. Odpovědí mi byl smích ze strany starosty a radních za ODS.

Pochopil jsem, že argumentovat nemá smysl. Co tedy dělat? Jak zabránit tomu, aby se půl miliarda vyhodila oknem? Jak zamezit tomu, aby stamiliony skončily v kapse nějakého lobisty a jím zlobovaných lidí? Petice hází naše rada složená z ODS a ČSSD po projednání do koše. Jediné, co zbývá, je referendum. Referendum je závazné. A tak děláme referendum.

Jestli někoho znáte z Prahy 7, napište mu, prosím, ať se o naše referendum zajímá. V příštím roce může i díky našemu referendu klesnout rozkradená částka o celou půlmiliardu!

Autor: Jan Čižinský | čtvrtek 9.2.2012 10:11 | karma článku: 33.15 | přečteno: 2152x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jan Pražák

Pane, však vy taky nejste žádnej štíhlej mladík

Maruška se zřejmě oblékla tak, aby zdůraznila svůj zralý věk a barokní postavu. Vypasovaná blůzka nechala vyniknout roztomilým faldíkům na jejím břiše a volná podprsenka dovolovala klesnout ňadrům nádherně nízko

15.10.2018 v 20:34 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 217 | Diskuse

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 473 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 97 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz