Dostanu na hubu nebo panáka?

6. 02. 2012 8:23:29
„Promiňte, mohl bych se hostů optat, jestli nejsou z Prahy 7?“ ptám se slečny na baru. „Jo, ale nevím, jestli se s Vámi budou bavit“ dostávám povolení.

Pozdravím. Začnu vysvětlovat, co mne večer přivádí do holešovické hospody sbírat podpisy pod žádost o místní referendum: „Praha 7 chce postavit novou radnici téměř za miliardu. To je na jednoho úředníka 5 milionů korun. Rádi bychom, aby se o tak obří investici v nejmenší pražské městské části vypsalo referendum. To by mohlo náklady omezit na polovinu. V Praze 8 to občané neudělali a nyní trpce litují. Je to i na internetu, ale podepsat se to musí na papír. Po Praze 7 je několik sběrných míst...“ Po mém úvodu se slova ujme čtyřicátník v čele stolu. Projektu nové radnice fandí. Zná firmu, která pronajímá kanceláře a žije z toho. Namítnu, že Praha 7 není schopná pronajmout ani prodejnu Baťa na ulici Milady Horákové, nebytové prostory městské části mnohde zejí prázdnotou a že si nejsem jistý, že stavbou čtyřikrát větší radnice, než je zapotřebí, se to změní. Atmosféra zhoustne. Muž přejde do tykání a vyhrožuje: „Hele, ty tady mateš lidi. Tak nashledanou! Nebo ti mám pomoct?“ Nedám se a oslovím ještě jeden stůl. Nemá to ale cenu. Za křiku odcházím pryč. Ještě bych mohl dostat pěstí. Pro jistotu si v mobilu připravím číslo na policii, aby bylo první, které se vytočí.

Otevírám dveře malé vinárny. Rozpačitě zdravím. Najednou jsem rázně přerušen: „A kde jste byl, když se upravovalo Řezáčovo náměstí za 22 milionů korun?“ Bráním se, že nejsem blanický rytíř a že jsem tady kvůli tomu, aby nebylo hůř a také že nejde dělat referendum o každém předraženém projektu v Praze 7. „Vždyť to tam vypadá jak v koncentráku,“ nedá se odbýt energická žena. Vysvětluji, že mne výsledek na Řezáčově náměstí nepřekvapuje. Nebyla žádná architektonická soutěž. Osloven byl evidentně nějaký kameník vlastnící dlaždičskou firmu. Když se debata stočí na projekt nové radnice, přibývají pod žádostí o referendum podpisy. „Jen prosím čitelně, aby to pan starosta přečet,“ připomínám a s poděkováním jdu dál.

Na ulici mne zastaví soused: „Zajděte za mým bratrem. Najdete ho v kavárně za rohem.“ Je už pozdě. Přece vyrazím. Diskuse je důkladná. Probíráme každý řádek žádosti o referendum. Nakonec všichni podepíší: „Jak jsem ateista, vy byste měl mít svatozář, že tomu věnujete čas, můžem Vám nějak pomoct?“ Vysvětluji, že je možné si archy z internetu vytisknout a pak mne kontaktovat, že si pro ně přijedu. V tom přede mnou přistane první panák od majitele kavárny. Dopiju, děkuju, zvedám se. „Počkejte, ještě jsme neskončili, půjdeme dál.“ místní štamgast rozhodl, že mne protáhne oblíbenými hospodami. V každé získám několik podpisů a něco „na zahřátí“. Na konci štace si připadám jako o velikonočním pondělí. Ráno je těžké, ale referendum je zase blíže svému vyhlášení.

Jan Čižinský, předseda KDU-ČSL v Praze 7 a iniciátor referenda, www.referendumpraha7.cz

Autor: Jan Čižinský | pondělí 6.2.2012 8:23 | karma článku: 26.94 | přečteno: 2199x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jan Pražák

Pane, však vy taky nejste žádnej štíhlej mladík

Maruška se zřejmě oblékla tak, aby zdůraznila svůj zralý věk a barokní postavu. Vypasovaná blůzka nechala vyniknout roztomilým faldíkům na jejím břiše a volná podprsenka dovolovala klesnout ňadrům nádherně nízko

15.10.2018 v 20:34 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 144 | Diskuse

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 459 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 95 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz