Stane se projekt nové radnice Sazka arénou Prahy 7?

30. 11. 2011 14:40:43
Radnice za tři roční rozpočty Zastupitelstvo Prahy 7 chce svou městskou část zadlužit stejně jako Řekové Řecko či Aleš Hušák Sazku. Městská část má za novou radnici zaplatit tři své roční rozpočty. Takovou sumu k dispozici nemá. Bude si muset půjčit. Přitom nájem, který nyní Úřad Městské části Praha 7 platí, představuje pouhá 3% ročního rozpočtu. Další dlouhodobý nájem však nikdo nehledá. Starosta Ječmének a jeho koalice ODS-ČSSD evidentně touží po největší zakázce v dějinách Prahy 7. Žádná větší již nikdy nebude.

Řešení výhodné pro Prahu 7? Takové nikdo nehledá.

Historie projektu sídla Úřadu Městské části Praha 7 je spletitá. Nemá však cenu probírat minulost. V těchto dnech končí velmi svérázné výběrové řízení. V čem spočívá? Nikdo nehledá řešení, které by bylo nejvýhodnější pro Prahu 7.

Na konci roku 2012 skončí pronájem prostor, ve kterých sídlí Úřad Městské části Praha 7. Jak již bylo zmíněno, Praha 7 platí za pronájem budovy bývalé Plánovací komise Ministerstvu financí cca 10 milionů korun ročně, tedy 3% ze svého ročního rozpočtu činícího 334 milionů korun. Pokud by to tedy někdo myslel s Prahou 7 dobře, hledal by další dlouhodobý pronájem za srovnatelných podmínek. To se však neděje. Pronájem byl automaticky vyloučen. Starosta Ječmének a jeho koalice ODS-ČSSD chtějí novou radnici. Novou budovu má přitom pro jakoukoli pražskou městskou část smysl stavět jen na vlastním pozemku. Takovým postupem by náklady mohly klesnout na snesitelnou úroveň. Ani to se však neděje. Vhodný pozemek se nachází nad Parkhotelem, ovšem byl pronajat za starosty za ODS Duba na desítky let na stavbu obrovského nákupního centra „Galerie Stromovka“. A tak jsme svědky výběrového řízení starosty Ječménka. Žádná pevná kritéria neexistují. Zastupitelstvo vyřazuje jednu nabídku za druhou bez zřetelného zdůvodnění. Podrobněji jsou z vůle zastupitelstva porovnávány pouze dvě varianty - Argentinské hvězda za 762 milionů korun a Mercury Tower za 845 milionů korun. Z nich by jedna měla být vybrána na jednání zastupitelstva v pondělí 5. prosince 2011.

Praze 7 hrozí kritické zadlužení

Městská část Praha 7 nemá na takovou investici peníze. I když použije všechny finance z privatizace bytového fondu, nebude to stačit na více než na třetinu. Půjčkapak projekt prodraží na více než jednu miliardu korun. Hrozí tak zadlužení na dvacet i třicet let. A to se vůbec nepočítá s tím, že technologie v moderních kancelářských budovách mají trvanlivost přibližně dvě desetiletí.

Řešení existuje, ale nikdo o něj nestojí

Praha 7 by se nejprve měla zbavit časového tlaku a najít si další dlouhodobý pronájem. Městské části jsou pro majitele nemovitostí žádanými nájemci. Platí, slušně se chovají a neutíkají. Nalezení pronájmu by umožnilo fungování Úřadu Městské části Praha 7. Poté by bylo třeba vypovědět dlouhodobou smlouvu s nájemcem pozemku nad Parkhotelem, kde by mohla vyrůst budova radnice. To by se mělo podařit, protože nájemce pozemku neplní své závazky. No a pak by mohla Praha 7 vypsat architektonickou soutěž a v klidu si vybrat, nebo také nevybrat, vhodný projekt. Zůstat v nájmu není žádná ostuda. Ostudou je se zadlužit. A tam Praha 7 pod vedením starosty Ječménka směřuje. Nedopusťme, aby Praha 7 skončila jako Řecko nebo spíše jako Sazka se svojí Sazka arénou. Nemohl by si pan starosta Ječmének zajít na kafe s Alešem Hušákem? Třeba by to pomohlo.

Jan Čižinský, předseda KDU-ČSL v Praze 7

Autor: Jan Čižinský | středa 30.11.2011 14:40 | karma článku: 17.81 | přečteno: 975x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vilém Ravek

Zeman asi chce oslavit 100. výročí vzniku Československa studenou občanskou válkou.

Zeman vyzval ke zrušení Senátu. S ohledem na výsledek voleb to evidentně znamená výzvu k studené občanské válce.

15.10.2018 v 19:47 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč by měl premiér předstírat, že volil?

Premiér se stal terčem kritiky, protože ve druhém kole nešel volit, čímž prý dal velmi špatný příklad veřejnosti, která se pak ve ztečené míře obtěžovala k urnám jít.

15.10.2018 v 19:29 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 238 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevřený dopis panu Liboru Čermákovi

Kolik je na světě polopravd? Jedna, dvě, tisíc, milión? Nebo snad můžeme mít polopravdu všichni, kteří jsme při smyslech? Pan Čermák si ovšem myslí, že má polopravdu jen on. Trochu smutné...

15.10.2018 v 18:52 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 608 | Diskuse

Libor Čermák

Otevřený dopis panu Junckerovi

Vážený pane předsedo EK Junckere, považuji za velice skandální, jakým způsobem narušujete politickou stabilitu středoevropských zemí, a to včetně ČR a rozeštváváte lidi v nich. Jakým způsobem? To hned popíšu.

15.10.2018 v 17:13 | Karma článku: 37.44 | Přečteno: 1151 |

Aleš Merta

Pán předseda ODS se mýlí, pravdu má Andrej Babiš

Je nezpochybnitelným faktem, že ODS významně postavila svou předvolební kampaň na vymezení se k Hnutí ANO, přičemž argumentovala tím, že ANO je levicové hnutí, což dokládala vznikem vládní koalice ANO a ČSSD podpořenou komunisty.

15.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 1864 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz