Den před Wintonovými 102.narozeninami zemřelo „jeho nejmladší dítě"

21. 05. 2011 22:38:32
Helena Faltysová se narodila jako Helena Fleischmannová 22. ledna 1937. Bylo jí přesně dva a půl roku, když jí maminka Adéla na nádraží nařídila, že „nesmí bečet“ a posadila ji v červenci roku 1939 do vlaku. Byl to „Wintonův vlak“ jedoucí z Prahy do Londýna, ze smrti do života. Helenka si cestou vlakem neustále opakovala „nesmím bečet“ a do smrti si na cestu „Wintonovým vlakem“ pamatovala, přestože byla vůbec nejmladší dítě, které Nicolas Winton zachránil.

Otec Heleny Faltysové, František, byl novinářem v Německu a objektivně informoval o cestě nacistů k moci stejně jako o postoji nacistů k německým Židům. Dobře tedy věděl, co čeká Židy v Protektorátu Čechy a Morava. On sám byl rád, že se mu po obsazení Čech a Moravy německou armádou podařilo z Německa uprchnout do Velké Británie. Tehdy se totiž ještě jmenoval Fleischmann a již podle jména bylo zřejmé, že je Žid. Z britských ostrovů se pak František Fleischmann snažil dostat do bezpečí svou dceru a svou manželku. Nebýt Nicolase Wintona, byla by jeho snaha marná.

Situace Heleny Fleischmannové však byla od ostatních „Wintonových dětí“ značně odlišná. Na nádraží v Londýně totiž na ni čekal její tatínek. Helenčině mamince se zázračně podařilo do Londýna vycestovat také. Měla sice československý pas, ale v něm bylo vyznačeno, že je německé národnosti. Byla tak jediným člověkem z vlaku Praha-Londýn, kterého nacisté na hranicích nevysadili a nechali pokračovat do Londýna.

Otec Heleny Fleischmannové pak vstoupil do RAF a bojoval na západní frontě proti Němcům. Po návratu do Československa se v roce 1947 Fleischmannovi pro jistotu přejmenovali na Faltysovi. Čekalo je ale přesto totéž, co většinu rodin hrdinů západní fronty. Helenčina otce komunisté po roce 1948 vyslýchali a uvěznili.

Helena Faltysová navzdory své znalosti jazyků neemigrovala a žila celý život v Čechách. Stala se stejně jako otec novinářkou a řadu let vyučovala jazyky a redigovala odborné lékařské texty. Vystupovala jako noblesní dáma a paradoxně byla jednou z mála, která od svých rodičů věděla, jak byl její život zachráněn. Zemřela po dlouhém boji se zákeřnou chorobou v pražském hospici 20. května 2011.

Sir Nicolas Winton dnes tedy přežil nejmladší dítě, které ve svých 30 letech zachránil. Jeho čin si spíše než slova zasluhuje úctyhodné mlčení. Vzkaz Nicolase Wintona, který dnes při oslavě svých 102. narozenin pronesl, bychom si měli všichni dobře zapamatovat:"Každý by se měl méně starat o své vlastní zájmy, být poctivější a méně chamtivý."

Autor: Jan Čižinský | sobota 21.5.2011 22:38 | karma článku: 23.78 | přečteno: 2332x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jan Pražák

Pane, však vy taky nejste žádnej štíhlej mladík

Maruška se zřejmě oblékla tak, aby zdůraznila svůj zralý věk a barokní postavu. Vypasovaná blůzka nechala vyniknout roztomilým faldíkům na jejím břiše a volná podprsenka dovolovala klesnout ňadrům nádherně nízko

15.10.2018 v 20:34 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 144 | Diskuse

Libuše Palková

Tereza

Tereza, jedině Tereza, měla by slyšet píseň mou...kdopak by neznal tuhle krásnou písničku. Tímto blahopřeji všem Terezkám Terkám a Terčám, nejen zde na Idnes. A připomenou ještě jednu Terezku, kterou mnozí z vás také určitě znáte.

15.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 459 | Diskuse

David Lauda

Perníková chalupa

...a divadelní představení na besídku speciální základky je hotovo...Perníková chaloupka trochu jinak

15.10.2018 v 14:37 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 95 | Diskuse

František Skopal

Manuál pro úspěšně vyřešení všech problémů

Všechny problémy bez poznání a řešení jejich skutečných příčin budou stále více kulminovat až do takové míry, že přerostou do něčeho katastrofálního. Třeba do nějakého dalšího velkého světového válečného konfliktu.

15.10.2018 v 13:46 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz