Máte dceru? Budete mít nižší důchod!

11. 05. 2011 9:22:59
Současná vláda navrhuje, aby mohly děti svým rodičům posílat na přilepšenou 1% svého hrubého příjmu. Záměr to je chvályhodný. Ti, kdo vychovávají děti, investují do svých potomků spoustu peněz a času a mívají proto nižší důchod než ti, kdo děti nemají. Tato diskriminace by tedy měla zmizet. Teoreticky by mělo platit, že čím lépe rodiče vychovají své děti, tím více od nich budou k důchodu dostávat. Jak to ale bude vypadat v praxi?

Vezmu naši rodinu. Moje maminka měla pět dětí, jednu dceru a čtyři syny. Jeden ze synů zemřel kratičce po narození. Jsme tedy nyní tři synové a jedna dcera, všechno vysokoškoláci. Všichni pracujeme. Dá se předpokládat, že po uzákonění vládního návrhu bude naše maminka dostávat k penzi kolem 1 250 korun měsíčně. To není špatné, těším se na to.

Maminka mé ženy také měla pět dětí. Čtyři dcery a jednoho syna. Jedna dcera se narodila s postižením a zemřela jako dítě. Nyní tedy žijí tři dcery a jeden syn, všichni vysokoškoláci. Jestli vláda svůj záměr uskuteční, nedostane moje tchýně k důchodu dlouhou dobu ani korunu. Její tři dcery totiž pobírají rodičovský příspěvek a syn studuje. Moje tchýně doplatí na to, že své dcery dobře vychovala a vštípila jim správné hodnoty. Její dcery si sice vzaly pracovité muže, ale mají každá několik dětí a proto nevydělávají a drahnou dobu ještě vydělávat nebudou. A až budou po rodičovské vydělávat, budou dělat takovou práci, která jim umožní starat se o rodinu, tudíž hůře placenou. Kolik pak bude moje tchýně dostávat si netroufám odhadnout, ale bude to výrazně méně, než bude mít moje maminka.

Vládní návrh jde dobrým směrem, ale po velmi nedokonalé cestě. Pokud bychom to dovedli ad absurdum, nejlépe na tom budou ti, kteří vychovají k úctě k rodičům co nejvíce kluků a vštípí jim, že mít děti je ta největší životní chyba. Pak se nám ale důchody zhroutí během jedné generace.

Co však budou říkat na praxi vládního návrhu rodiče postižených dětí? Jak se budou cítit ti, jejichž děti odešly pracovat do zahraničí? A co teprve rodiče, kterým děti zemřely?

Zavedením zákona, že děti budou moci přispívat svým rodičům na důchod 1% svého hrubého příjmu, neudělá vláda fatální chybu. Bude to lepší, než kdyby nebylo nic. Ale aby to bylo spravedlivé, musela by vláda zavést společné zdanění rodin. Rodiny by měly mít možnost poslat svým rodičům 1% příjmu obou manželů. Pak by odpadla diskriminace těch, kdo mají dcery.

Úplně nejlepší by ale bylo dohromady s 1% na důchod rodičům zavést jak společné zdanění rodin, tak slevy na sociálním pojištění pro ty, kdo právě vychovávají děti. Takové opatření, a mělo by být spočítáno rozpočtově neutrálně, by opravdu mohlo pomoci narovnat současnou diskriminaci těch, co vychovávají děti. A současně by se rodiče dětí s postižením nemuseli cítit hrozně.

Autor: Jan Čižinský | středa 11.5.2011 9:22 | karma článku: 28.41 | přečteno: 3002x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Souzený policista, motorkář a informační asymetrie

Je dobře, že proběhl soud s policistou Šimonem Vaicem. Je dobře, že máme jasný rozsudek. A je špatně, že se věc stala politickým tématem.

13.10.2018 v 9:32 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Lubor Adámek

Ještě než bude za krizi - opět - obviněn kapitalismus

Státní centrální banky - politické peníze - zlaté padáky pro vyvolené - zákaz runu na banky - uměle vyvolávaný růst - hluboké a opakované hospodářské krize - hyper/inflace. To vše je státního původu, nikoliv původu volnotržního.

12.10.2018 v 8:49 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 854 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A zatím u nás v českém Kocourkově…

Taky máte v poslední době pocit, že čím větší podržtaška, tím větší funkce? Nemyslím jen u nás, myslím globálně.

12.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 45.38 | Přečteno: 9783 | Diskuse

Erik Steinn

ČEPS kupuje NET4GAS a integruje OTE. Nový dort MPO & ČEPS.

Designovaný generální ředitel ČEPS, tedy podle deníku DNES, se dohodl před svým nástupem do funkce, že jeho hlavním úkolem bude vytvoření státního energetického komplexu. Koupí NET4GAS a zaintegruje OTE a.s.

10.10.2018 v 16:02 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 506 | Diskuse

Petr Šindelář

Likvidace českého potravinářského průmyslu vesele pokračuje

mohl by občanům oznámit ministr zemědělství Miroslav Toman. Žádné podstatné problémy tuzemské výroby řešit nemůže a tak opět odvážně prohlašuje, že až zjistí opakované šizení, urychleně zakáže dovoz potravin ze zahraničí...

9.10.2018 v 9:52 | Karma článku: 39.27 | Přečteno: 5279 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz