Jak v daňovém přiznání odečíst na dítě vyšší částku?

24. 03. 2011 9:18:59
Děti jsou drahá kratochvíle. Výchova jednoho dítěte stojí rodiče ročně kolem 70 tisíc korun. Do dvaceti šesti let věku se tak investice rodičů do jednoho potomka vyšplhá na částku mezi dvěma a třemi miliony korun. Investice do dětí je však také investicí do daňových poplatníků. A to, že Češi mají málo dětí, je nejvážnějším ekonomickým problémem České republiky. Je to ještě tíživější než dluh veřejných financí.

Proto je s podivem, že sleva na dani na výchovu jednoho dítěte je pouze 11 604 korun. Pokud porovnáme slevu na dítě a slevu na nevydělávajícího manžela či manželku, zjistíme, že je méně než poloviční. Kde je logika? Je snad manžel či manželka náročnější na finance než dítě? Nebo je dítě na rozdíl od nevydělávajícího manžela či manželky výdělečně činné?

Nízká sleva na dani na děti je příkladem daňového znevýhodnění těch, kdo vychovávají děti. Pokud nějaká rodina učiní téměř jakoukoliv jinou investici, může ji v plné výši daňově zohlednit a ještě z ní mít zisk. Ne tak v případě investice do dítěte. A přitom se jedná o tu nejlepší a nejpotřebnější investici, jakou mohou rodiče udělat.

Koupíte si byt, abyste jej pronajímali? Byt Vás bude stát podobně jako dítě během 26 let. Náklady na pořízení bytu si ale můžete třicet let odečítat z daní jako daňový výdaj. Ročně si tak budete odečítat kolem 70 tisíc korun a ještě budete mít příjmy z pronájmu. A na daních díky odpočtům zaplatíte pakatel.

Rozhodli jste se investovat do dítěte? Z dítěte Vám nepoplynou žádné příjmy jako z pronájmu. Do dítěte budete jen investovat. Sleva na dani se sice projeví podobně jako daňový odpočet na byt, ale tím všechna podobnost končí. Oč více vychováte dětí, o to více zaplatíte na DPH, o to méně budete mít času na práci a o to nižší budete mít důchod, protože nebudete mít na "skutečné" investice. Vaše děti pak sice budou platit daně, zdravotní pojištění a sociální pojištění, ale Vy z toho budete mít menší užitek než ti, kteří sice žádné děti nevychovali, ale zato měli více času a peněz a investovali.

To je důvod, proč se naše hospodářství dostává do těžkých problémů. Rozhodnutí lidí, zda budou či nebudou vychovávat děti je osobním rozhodnutím. Ovšem pokud je výchova dítěte z ekonomického hlediska šílenstvím, nedivme se, že nám děti chybí. V České republice nám schází milion dětí. Milion dětí představuje podle ekonoma Hampla skrytý dluh ve výši tří bilionů korun. A i kdyby bylo možné, jako že to možné není, zázračným zhodnocováním důchodových fondů vyřešit důchodovou problematiku, pak zdravotnictví a daně budou mít v budoucnu úplně stejné problémy jako důchodový systém. Bez dostatečného počtu dětí naše společnost zchudne.

Logickým krokem by bylo zvýhodnit investici do dětí oproti ostatním investicím a zvýšit daňovou slevu na dítě. Návod, jak si letos na dítě odečíst více peněz tedy není ještě k dispozici, ale ve volbách bychom měli volit strany, které to navrhnou. Cesta k hospodářské prosperitě vede přes prorodinnou politiku. Vyšší sleva na dani by byla vzkazem rodičům: "Máte odvahu vychovávat děti? Pokud se budete více snažit a více si vyděláte, více peněz Vám doma zůstane". Tímto směrem se nyní začíná ubírat KDU-ČSL. Pokud jí to vydrží a v příštích volbách uspěje, vyděláme na tom všichni.

Autor: Jan Čižinský | čtvrtek 24.3.2011 9:18 | karma článku: 17.01 | přečteno: 1715x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Souzený policista, motorkář a informační asymetrie

Je dobře, že proběhl soud s policistou Šimonem Vaicem. Je dobře, že máme jasný rozsudek. A je špatně, že se věc stala politickým tématem.

13.10.2018 v 9:32 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Lubor Adámek

Ještě než bude za krizi - opět - obviněn kapitalismus

Státní centrální banky - politické peníze - zlaté padáky pro vyvolené - zákaz runu na banky - uměle vyvolávaný růst - hluboké a opakované hospodářské krize - hyper/inflace. To vše je státního původu, nikoliv původu volnotržního.

12.10.2018 v 8:49 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 853 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A zatím u nás v českém Kocourkově…

Taky máte v poslední době pocit, že čím větší podržtaška, tím větší funkce? Nemyslím jen u nás, myslím globálně.

12.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 45.37 | Přečteno: 9775 | Diskuse

Erik Steinn

ČEPS kupuje NET4GAS a integruje OTE. Nový dort MPO & ČEPS.

Designovaný generální ředitel ČEPS, tedy podle deníku DNES, se dohodl před svým nástupem do funkce, že jeho hlavním úkolem bude vytvoření státního energetického komplexu. Koupí NET4GAS a zaintegruje OTE a.s.

10.10.2018 v 16:02 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 506 | Diskuse

Petr Šindelář

Likvidace českého potravinářského průmyslu vesele pokračuje

mohl by občanům oznámit ministr zemědělství Miroslav Toman. Žádné podstatné problémy tuzemské výroby řešit nemůže a tak opět odvážně prohlašuje, že až zjistí opakované šizení, urychleně zakáže dovoz potravin ze zahraničí...

9.10.2018 v 9:52 | Karma článku: 39.27 | Přečteno: 5279 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Učitel na gymnáziu, hospodářský historik a komunální politik. Angažuje se v místní politice v Praze 7. Zorganizoval například úspěšné referendum za nepředraženou radnici, kterým se podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní se snaží společně s dalšími uspět v komunálních volbách s hnutím PRAHA 7 SOBĚ - www.PRAHA7SOBE.cz, aby se ušetřené peníze nerozházely jinak. www.facebook.com/praha7sobe
Najdete na iDNES.cz